Hande ve Yoga

Yogaya başlamam bir dergiden çıkan yoga cd’si sayesinde oldu. O dönemde spiritüel konulara hafiften merak sarmaya başlamıştım, ilgili yazıları kitapları okuyordum ki yoga hakkında da bir şeyler duymuştum. Sonra dergiyi de ekinde cd ile görünce hemen aldım. Zaten ben çok meraklıyımdır, bir spor cd’si bir dans cd’si falan bir şey açayım karşısında yapayım…O zamanlar bu kadar çok internette videolar youtubelar yoktu. Evde cd’yi takıp yapmaya koyuldum. Ama yoga cd’si diğerleri gibi olmadı. Merakla başladım ama bir kerede müptelası oldum. Beni içimde inanılmaz özgürleştirdiğini hissettim. Arkasından her gün bazen günde iki kez cd’yi takıp karşısında yapmaya başladım. Sonra ezberledim ve kendim bakmadan yapmaya başladım. Bazen 15 dakikalık bir kısmını yapıyordum ama hep yapıyordum. Oturduğum yerde yoga stüdyosu yoktu, maddi olarak da uygun koşullarda değildim bu nedenle bir yere kayıt yaptıramıyordum.

Ama gün geldi çattı artık ben merak ediyordum acaba insanlar bunu bir arada nasıl yapıyor diye. Gözümü kapadım kursa kaydımı yaptırdım 🙂 O zaman benim iş yerim Avcılar’da, evim Başakşehir’de, yoga stüdyosu Fındıklı’da. Her gün üşenmeyip o otobüs senin bu otobüs benim haldır huldur yoga derslerine gidiyordum. Minimum 1.5-2 saat ayakta gidip geliyordum. Hatta bazen gidip dersi kaçırıyordum. Herkes benim kafayı yediğimi düşünüyordu. Yani bu benim için Cumhuriyeti biz böyle kazandık fotoğrafı var ya onun gibi bir şey..Her neyse ama ben stüdyoya adımımı attığımda beni saran tarifsiz bir mutluluk duyuyordum. Sanki farklı bir dünyada gibiydim. Sanki farklı dünyadan insanlarla birlikteydim. Hem duygusal hem fiziksel olarak beni acayip derecede doyuruyordu bu yoga denen meret ve hocalarım…

Bundan sonra eğitim süreçlerim başladı. 2012’de Zeynep Aksoy’dan 200 saatlik Temel Yoga hocalık eğitimini aldım. Daha sonra 2013’de Mey Elbi’den Restoratif Yoga hocalık eğitimi ile 150 saatlik İleri Seviye Vinyasa eğitimini tamamladım ve Vinyasa üzerinde yoğunlaşmaya başladım. 2014 yılında Mey Elbi ve Nur Sakallı’dan Hamile Yogası hocalık eğitimini tamamladım. Cihangir Yoga’da 6 ay stajyer dersleri vererek staj dönemimi bitirdim ve 500 saatlik Yoga Alliance sertifikamı almaya hak kazandım.

2013 yılında Zeynep Aksoy’un 200 saatlik temel yoga hocalık eğitiminde ve 2014 yılında Mey Elbi ve Naz Şarman’ın 200 saatlik temel yoga hocalık eğitiminde asistanlık yaparak aldığım eğitimleri pekiştirdim.

İlişki dinamikleri, Somatik ve Teropatik çalışmalar ve OSHO terapileri ile de yakından ilgileniyorum ve bu konularda bilgilerimi artırmak amacıyla Svagito Liebermeister ile “Healing Trauma” (Travmaları şifalandırmak) , Premartha ve Svarup ile “Tantra Healing” eğitimleri ile yine Svagito’dan  yoga ile iç içe geçmiş olduğuna inandığım aile dizimi eğitiminin birinci bölümü “Sevginin Kökleri”ni tamamladım.

Doğru duruş ve belli rahatsızlıklarda bedene şifasının çok olduğuna inandığım pilates eğitiminin birinci modülünü International Pilates Federation sertifikalı mat ve reformer eğitmenliği alarak tamamladım. Dansa her zaman ilgi duyuyordum ve pole dansa başlamıştım ki hamilelikten dolayı biraz ara vermeye resmen zorlandım, şimdilik. 🙂

Sonrasında Hart Lazer ile 1 yıla yayılan 150 hours Advanced Teacher Training Including Therapeutics eğitimimi Yoga Şala’da tamamladım.

Kadın doğası ve bedeni ile ilgili araştırmalara ve eğitimlere devam ederken hamileliğim ile birlikte İstanbul Doğum Akademisi’nde Hakan Çoker ile “Doğuma hazırlık ve nefes çalışmaları kursuna katıldım. Bu eğitimi eşimle birlikte almak benim için daha değerli oldu.

Dünyanın en şanslı insanlarından olmalıyım ki Godfrey Devereux, Nicole Ohme, Bryan Kest, Sienna Sherman, Seane Korn, Konstantinos Charantiniotis, Defne Suman, David Malka, Rachel Okimo, Todd Tesen,  Meghan Currie, Nico Luce, Chris Chavez, Hart Lazer, Dijan Albayrak, Dylan Werner gibi değerli hocalarla ve kurslar workshoplar yapma imkanım oldu ve edindiğim farklı stil ve tarzları kendi pratiğime katma gibi bir şansım oldu.

Yıllar içerisinde yoga seanslarımı verirken ve kendi pratiğimi uygularken bedenimin sesine kulak vermeyi öğrendim. Pratiğimde biraz kendimi zorlamayı sevsem de derslerimi giderek daha az yönlendirmeli ve belirlenmiş sert kurallardan uzaklaşarak vermeye başladım.

Derslerimi meditasyon, nefes ve yoga pozlarını kullanarak ve yoganın yin ve yang bütünlüğünü bozmadan güçlendiren ve esnekleştiren pozlar ile verirken bu araştırmaya ve farkındalığa kişiyi davet ederek vermeye gayret ediyorum. Vücut ağırlığı kullanarak yapılan egzersizleri de kişiyi güçlendirmesi açısından derslerime ilave ediyorum.

Namaste,

Hande