Genel

MİLA’NIN UYKU ÖĞRENME SÜRECİ_1.GÜN

milanin-uyku-ogrenme-sureci_1-gun

Mila Uykuyu Öğreniyor 1. gün _ Mila ile dün gece yeni bir öğrenme sürecine girdik. Bu kesinlikle emzirmeyi bırakma ya da ağlatarak uyku eğitimi verme süreci değil çünkü hiç birşeyi zorla yapmıyorum ve hiç ağlatmıyorum. Buna uyku öğrenme süreci dersek bence en doğrusu olur ve olması gereken de bu diye düşünüyorum. Amaç ise Mila’ya hadi iyi geceler dediğimizde gidip uyuması :)) Biraz hayalperest ama olur inşallah 🙂 Buna neden karar verdim, çünkü Mila 15 aylık oldu ama hala 1, 1.5 en fazla 3 saatte kalkıp yatağında ağlayıp uyumak için meme emmeye devam ediyordu ve bazen memede uyuyakalsa da bazen uyumuyor ve sallanmak istiyordu, sallanmak da her geçen gün şiddeti ve zamanı artan ve yetmeyen bir olay haline dönüştüğünü biliyoruz. Anne baba olarak doğal ebeveynlikten yanayız ve bunun bizim için bir sakıncası yok her zaman onun mutlu olacağı yönde hareket ediyoruz ve güvenli bağ kurmaya çok önem veriyoruz fakat hem zekası hem gelişimi için artık güzel bir şekilde aralıksız uyuması gerektiğinin farkındayız. Aslında o da uyumak istiyor fakat kendi kendine bir yetişkin bilincinde olmadığı için uykuya geçemiyor ve bundan dolayı ağlıyor, hırçınlaşıyor.

Dün ilk günüydü Mila’nın ve  tam 1 saat 42 dakika sürdü ve sonunda yatağında uyudu ve inanılmaz bir şekilde gece de uyandığında kucağıma alıp hadi yine uyuyalım dediğimde ve emzirmeden yatağına yatırdığımda iki saniye sonra uyudu. Bugün öğlen de aynı şekilde yatağına yatırdığımda biraz saçlarını okşadım ve hadi uyuyalım dedim ve hemen uyudu! Buna inanamıyorum. Evet emzirmedim mi hem dün hem bugün emzirdim ama uykudan hemen önce değil. Hatta dün gece bir de biberonla süt verdim. Ama bunlarla uyumadı.

Peki neler yaptık dün gece? İlk başta bir uyku rutini oluşturmak çok önemli bunu zaten herkes söylüyor. Ben de Mila’nın akşam yemeğinden sonra biraz oynadıktan sonra banyo yaptırdım ve odasına gittik kapısını kapattık. Odanın ısısı sıcak değil hafif serin olacak şekilde. Işıklar loş. Artık uyku vakti dedim birkaç tane bebeğini seçtik ona uyku arkadaşı olması için ve yatağına yatırdım sonrasında ona güzel yağlarla masaj yaptım ve sürekli ona artık uyku vakti geldi, şimdi yatacağız sabah kalkacağız iyi geceler tatlı rüyalar gibi cümleler kurdum. Arada kalktı ki benim burada en büyük zaman kaybım yatağının açık olması, kalktı odada oynadı dolaştı sonra gel dedim yatağına gel yat kafanı koy. geldi kafasını koydu bebeğine eee yaptı yine yattı sonra yine kalktı hatta bütün dolapları çekmeceleri dağıttı hiçbirine müdahele etmedim. Sonra aklına meme geldi meme meme diye söylenmeye üstümü çekiştirmeye başladı öyle olunca ben memeler de artık uyudu dedim sonra ben vermeyince baya hırçınlaşmaya ağlamaya başladı.  Kucağıma aldım ayağa kalktım biraz camdan baktık ya da oyalamaya çalıştım başka şeylerle ve ağlatmamaya çalıştım ama hep artık uyuyacağız gözlerimizi kapatacağız dedim başka birşey demedim ve yine yatağına yatırdım hadi artık uykuya dedim. Böyle baya zaman geçirdikten sonra dayanamadım ve huysuzluğu da giderek arttığı için hadi gel emelim dedim hem de ne de olsa ilk gün diye. Emerken mememde uyuyakalır gibi oldu ve uyandırdım mecburen konuşarak ve hafif sarsarak. Ve yine yatağına koydum biraz daha aynı şekilde tekrarladık o indi ben yine yatağına koydum ve en sonunda hadi kızım uyuyoruz artık dedim gözler kapansın dedim ve bu sefer kalkmadı gözleri kapalı konuşmaya devam ediyordu. Saçlarını okşadım hem de vücuduna kollarına göbeğine sırtını hafif hafif dokundum pış pış yapar gibi ama bunu da normalde yapmak istemiyorum bu da bir çeşit alışkanlık olabilir. En sonunda bu şekilde uyudu ve gece ilk kalkışı 4 saat sonra oldu. Onda ne yapacağımı bilemedim ve emzirdim uyudu, 1.5 saat sonra yeniden uyandı ve bu sefer emzirmeden hadi uyuyalım dediğimde yatağına koyduğumda hemen uyudu ve ben gözlerime inanamadım. 2 saat sonra yine uyandı ve yine aynı şeyi yaptım hemen yine uyudu. Hatta bana poposunu döndü öyle uyudu. Buna biraz alınmadım değil. Sabaha karşı 7de yeniden uyandı ve biberonla süt verdim ileride bunu da kaldırmak niyetindeyim ve sonrasında yine hadi uyuyoruz daha sabah olmadı dedim ve yine uyudu 1 saat kadar.

Çok yazdım devamı başka yazıya kalsın. 🙂

0 Comments
Share

Hande Özbakır Seçkin

Reply your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked*