Genel

ANNE BEBEK YOGASI

anne-bebek-yogasi

Genelde doğumdan sonra ne zaman spora başlamalıyım gibi sorular soruluyor. Herkesin bedeni farklı ve tabi ki en iyisi herkesin kendi doktoruyla bu konuyu konuşması. Ben şayet doğumdan sonraki o 40 gün hiçbirşey yapmamayı tercih ettim zaten ilk aylarda da hemen yogaya başlayamadım çünkü çok güçsüzdüm, hamlamaktan falan da değil (ki 40. haftama kadar aktif olarak yoga yapmıştım) ne hikmetse bedenimde acayip bir kolunu bile kaldıramama hali mevcuttu. Fakat bunun yanında Mila’yı 24 saat kucaklasam hiç bitmeyen bir enerjim vardı. Mila’nın uyuduğu ve biraz fırsat bulduğum aralarda kendi yoga pratiğimi yapacağım , işlerime bir bakacağım deyip o araları da Mila’nın fotoğraf ve videolarına bakıp geçirdiğim çok oldu 😊 Aslında tüm bunların bilinçaltından olduğuna inanıyorum. Çünkü sana ihtiyacı olan çok minik birşey var ve tüm ilgin onda olması gerekirken başka birşeylerle ilgilenmeyi belki de doğru bulmuyorsun. Ve bir zaman sonra ‘artık egzersizlere de başlayıp forma girmenin vakti geldi’ ve ‘şuan bebeğimle ilgilenmeme ihtiyacı var başka hiçbir şey yapmamalıyım’ ikilemini yaşıyorsun. Ama yoga yapmayı ( yani bedenini hissetmeyi, hareketi, nefesi) de özledin! Ee nolcak simdi?
Ne mi olacak, tabi ki bir zaman sonra bir bakmışsın matının üstünde artık iki kişisin 🙂 İçgüdüsel olarak bu en sevdiğin alana en sevdiğinle adım atarak hem ona hem kendine vakit ayırmış oluyorsun. Daha önce yoga yapmadıysan da bebeğinle yaparak güzel bir başlangıç yapabilirsin.
Ben sizler için bebeğinizle yapabileceğiniz birkaç yoga hareketini listeledim. Siz bu hareketlerden esinlenerek farklı hareketler de deneyebilirsiniz. Böylece hem bedeninizle, nefesinizle yeniden bağ kurup esneyip güçlenirken hem de bebeğinizle eğlenmeniz ve onu da şimdiden yogaya başlatmanız mümkün 🙂 🙂

1.savaşçı

Matın önünde bebeğinizi sizinle aynı yöne bakacak şekilde tutun. Sağ ayağınızı büyük bir adım geriye atın ve matın üzerine 30 derecelik bir açı olacak şekilde yerleştirin. Öndeki dizinizi yavaşça bükün arkadaki bacağınız olabildiğince düz kalsın. Göğsü göğe doğru açın ve omuzları yumuşatın. Bebeğinize de poza alışması için biraz zaman tanıyın. Bebeğinizi dilerseniz büktüğünüz bacağınıza oturtabilirsiniz ya da kendinize doğru çevirebilirsiniz. Bu pozisyonda 5 nefes kalın. Pozu biraz daha zorlaştırmak isterseniz ve gücünüzün yeterli olduğunu düşünüyorsanız (belki biraz daha ileriki bir zamanda) bebeğinizin göğsünün iki yanından tutarak kollarınızı ve bebeği yukarı doğru kaldırabilirsiniz.
Diğer bacak ile tekrar edin.

2.savaşçı
Matınızın önünde dururken sağ ayağınızla büyük bir adımla sağa doğru açılın. Matınızda artık matın uzun kenarına paralelsiniz. İki ayağınız da birbirine paralel olsun. Sağ ayağınızı 90 derece döndürün. Ayak, diz, bacak aynı yöne doğru baksın. Sol ayağınızı da 30 derece kadar içe doğru çevirin. Yavaşça sağ dizinizi 90 dereceye gelecek kadar bükün sol bacak ise uzun şekilde kalsın. Burada bebeğinizin durumuna göre iki elle ya da tek kolunuzla kavrayın. Oturabiliyorsa sağ bacağınıza oturtabilirsiniz ve sol kolunuzu da sola doğru açabilirsiniz. Nefes alışınızla ğöğsü yukarı doğru açarken nefes verişinizde biraz daha kalçaları aşağı doğru indirin. 5 nefes alıp verdikten sonra bacakları düzeltin ve diğer bacak ile tekrar edin.
IMG_0187

Dört ayakta denge
Bebeğinizi matınızda yüzü size bakacak şekilde yatırın siz de yüzünüz ona bakacak şekilde elleriniz ve dizleriniz üzerinde dört ayak pozunda durun. Nefes alışınız ile sağ kolunuzu omuz hizasında ileriye doğru uzatın ve nefes verirken sol bacağınızı kalça hizasında geriye doğru kaldırın. Avuç içleri yere dönük ve ayak parmak uçları da yere dönük olsun. Bacak ve kol kaslarınızı aktif tutarken karın bölgenizi de sıkın ve dengede durmayı araştırın. Bebeğinizle şakalaşıp gülüp eğlenin. Pozda 5 nefes alıp verdikten sonra diğer tarafta tekrar edin. Pozu zorlaştırmak isterseniz nefes alışınız ile kolu ve bacağı kaldırırken nefes verişiniz ile dizi ve dirseği birbirine yaklaştırın ve sırtınızı hafif kamburlaştırın.

Chaturanga
Bebeğinizi matınızda yüzü size bakacak şekilde yatırın siz de yüzünüz ona bakacak şekilde elleriniz ve dizleriniz üzerinde dört ayak pozunda durun. Nefes alın ve nefes verirken dirseklerinizi iki yana açmadan kollarınızı bükerek göğsünüzü yere doğru yaklaştırın ve nefes alırken yeniden kollarınızı düzeltin. Bebeğinizle konuşun gülün ve göz temasını kaybetmeyin.. nefes alırken kollarınızı düzeltin nefes verirken yere doğru inin. Hatta bebeğinize yere indiğinizde bir öpücük verebilirsiniz. Bu hareketi 5 kez yapın. Güçlendikten sonra pozu zorlaştırmak isterseniz dizlerinizi yerden kaldırarak şınav pozunda da yapabilirsiniz. Ama dikkat edin, bebeğinizin üstüne düşmeyin. 🙂

   

 

Navasana

IMG_0193
IMG_0194

IMG_0195

Matınızın üzerinde oturun dizlerinizi bükün ve ayaklar kalçaların önünde olsun , bebeğinizi de yüzü size dönük olacak şekilde bacakların üzerine oturtun ve ellerinizle bebeği tutmaya devam edin. Yavaşça ayaklarınızı yerden kaldırın ve alt bacakları yere paralel hale getirin. Bu arada sırt da geriye doğru biraz yattı. Karın kaslarınızı sıkın ve core bölgenizi hissedin. Pozda derinleşmek için bacakları tamamen düz tutabilirsiniz. Pozda 5 nefes kalın ve nefes verirken ayakları yere getirin. Pozu birkaç defa tekrarlayın.

Vrksasana – Ağaç

Matınızda ayaklarınızın arası kalça mesafesi kadar olacak şekilde ayakta durun. Be beğinizi yüzü size dönük ya da baktığınız yöne dönük olarak rahat edebileceğiniz şekilde tutun. İki ayağınızın da yere eşit basmasına izin verin. Bunun için bedenin ağırlığını sağa sola öne arkaya verecek şekilde ayakta dengenizi araştırın ve tam nötr hissettiğiniz bir alan bulun. Burada bir kaç nefes alıp verin. Yavaşça ağırlığınızı sağ bacağa vererek sol ayağınızı yerden kaldırın ve dizinizi kalça hizasına kaldırın. Daha sonra kaldırdığınız ayağınızı yakalayın ve leğen kemiklerinizin öne ve birbirine paralel olacak şekilde durduğundan emin olarak ayağınızı sağ bacağınızın içine kasığa yakın olacak şekilde yerleştirin. Kuyruk sokumunuzu yere doğru döndürün ve yerdeki sağ ayak başparmağının altından ve topuktan yeri itin. Bacak kaslarını aktif tutarken göğsü de hafif göğe doğru kaldırın. Yumuşak ve sakin bir şekilde ileri doğru hareketsiz bir noktaya bakın. Bebeğinizle birarada nefes alıp vermeye devam ettiğinizi hissedin ve bir ağac gibi toprağa köklenirken başınızın tepesinden göğe doğru uzayın. Bedenin dengeyi nasıl sağladığını farkedin. Bu pozda 5-10 nefes kalabilirsiniz.

Meditasyon
Bebeğinizi karşınıza alarak ya da sırtı size dönük olacak şekilde rahat olacağınız bir oturuş seçin. Bilek ve topuk önlü arkalı olacak şehilde ya da rahat bir bağdaşta oturabilirsiniz. Gerekiyorsa altınıza bir yükselti alarak battaniye, blok vs. yerleştirin. Burnunuzdan derin bir nefes alın ve ağzınızdan ahh sesi çıkararak boşaltın. 3 kez bunu tekrarlarken bırakma hissini farkedin ve size hissettirdiklerini deneyimleyin. Daha sonra ise burnuzdan nefes alıp burnunuzdan vererek devam edin. Nefesiniz doğal bir şekilde kendiliğinden akmaya devam etsin. Nefesinizi takip etmeye devam ederken bebeğinizle ilgilenmeye devam edebilirsiniz. Farkındalığınızı hislerinize getirin ve tam şuanda nasıl hissettiğinizi farkedin. Bazı zamanlar dikkatiniz dağılsa da yeniden nefesinize yani kendi merkezinize dönerek çalışmaya devam edin. Bu çalışma henüz meditasyon pratiği olmayanlar için biraz zor olabilir. Çünkü bebek ile ilgilenirken kendi içinize dönmekte zorlanabilirsiniz. Eğer zorlanıyorsanız önce kendi başınıza olduğunuzda nefesinizi takip ederek hislerinizi farketmeyi araştırın. Daha sonra bu pratiği uyguladıkça bir işle uğraşırken ya da bebeğinizle meditasyon pratiğini yaparak farkındalığımızı hislerinize yönlendirmesi çalışabilirsiniz.

IMG_0196

0 Comments
Share

Hande Özbakır Seçkin

Reply your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked*