Genel

Hamilelikte Mide Bulantısını Azaltmanın Yolları

hamilelikte-mide-bulantisini-azaltmanin-yollari

Hamilelik çok güzel bir dönem ok ama bazı hamileliklerde ilk 3 ay biraz zorlayıcı geçebiliyor. Genelde geçici hepsi, fakat bir mide bulantısı var ki, aman yarabbim, geçsin şu dönem diye bekliyorsun. Ne olur kusmayayım diye ne yapacağını şaşırıyorsun. Tamam doğal birşey ama burada ve şimdi olmaz, olmamalı 🙂  Genelde hamileliğin 5.6. haftasında başlayıp ara ara ortaya çıkıp ilk 3 aylık dönemin sonunda bitiyor. Daha sonra hamileliğin farklı dönemlerinde ara ara tekrar edebiliyor. Kokulara aşırı duyarlı oluyorsun. En ufak kokuyu birbirinden ayırt edebilecek kadar keskinleşiyor kokular. Herkes kokuyor sana, herşey kokuyor. Bu kadar farklı koku mu vardı yeryüzünde diye şaşırıyorsun. Bazen ise bulantı olmadan kusma ya da mide yanması olabiliyor. Genelde de bir şeye takıyorsun, onu görme, duyma, bilme daha iyi, lafı bile mideni bulandırıyor. Hem de bu belki de hayatında en sevdiğin şey olabiliyor. Mesela en sevdiğin duş jelin sana ağır geliyor. Bana öyle oldu. Bana iyi gelen Bodyshop’un Fuji Green Tea duş jeli ve kremi oldu. Lemongrass da iyi gelirdi ama çok almayayım dedim.  Garip şeyler. Akıl ermiyor şu hamilelerin hallerine 🙂

Her hamilelik birbirinden farklı olabiliyor tabi ki. Yine de hamilelerin %80’i yaşıyormuş bu bulantıları. Genelde sabahları olan bulantılar gün içerisinde farklı saatlerde de olabiliyor. Benim Mila’ya hamileliğimde çok az hissettiğim bulantılar şuan yaşadığım ikinci hamileliğimde daha uzun sürdü ve daha fazla hissedilir oldu. İki haftaya yakın bulantılarım devam etti. Belki de ilkinde çalışıyordum ve yoğunluktan dolayı pek de farkedecek zamanım olamadı ya da farkedecek zamanım olsa da psikolojik olarak kendimi toparladım. Masa başında oturduğum için belki de rahattım.  Şimdikinde ise  Mila’nın peşinde koşturduğum için dinlenecek zamanım olmadı. Bir de doktoruma sormadan demir hapı içeyim faydalı olur diye içtiğim için olabileceğini düşünüyorum. Çünkü sonradan öğrendim ki demir hapı da bulantıyı arttırırmış. Bunu farkettiğimde bulantılarım da geçmişti ve zaten demir alacağım ikinci 3 aylık döneme girmiştim. Neyse ki hiç istifra etmeden iki dönemi de atlattım, yani umuyorum. 🙂

Tüm bunların bir sebebi var mı, araştırmalar neden bazı kadınlarda bu bulantılar oluyor bazılarında olmuyor henüz bulamamış. Bence yine bir şekilde içimizdeki büyüyen canlıyı korumak için olan birşey. Kokulara duyarlı olmak aslında bizi koruyor. O yüzden hayatımızı zindana çevirmeyecek şekildeyse çok fazla engellemeden biraz da hissetmeye ve yaşamaya izin vermeli.

Bedendeki değişen ve artan hormonlardan dolayı oluşan bu bulantıları kendinize özenli bir şekilde davrandığınızda minimuma indirmeniz ya da geçirmeniz mümkün oluyor. Benim bulantılarımı azaltmaya yardımcı olan şeyler nelerdi? Umarım sizlere de faydası olur.

  • AZ AZ VE SIK SIK YEYİN, SICAK ŞEYLER YEMEKTEN KAÇININ

Günde üç öğün yerine bir öğünü ikiye bölerek ye. 6 öğün şeklinde ve yemekleri iyice çiğneyerek yemek mideni daha rahat ettireceğinden bulantıları azaltıyor. Ayrıca sıcak değil, oda sıcaklığında veya soğuk şeyler yemek bulantıların önüne geçiyor. Kızartmalardan, yağlı yiyeceklerden kaç ve asla geriye dönüp bakma.

Özellikle bulantılardan dolayı uzun bir müddet birşey yemediysen, mesela 6 saat gibi miden boş kaldıysa, bir anda katı yiyecekler yemek mide kaslarını fazla kasacağından kusmayı tetikliyor. Böyle durumlarda daha yavaş minik lokmalarla ve sıvı gıdalarla beslenmeye başlayın.

  • VÜCUDU SUSUZ BIRAKMA, SUYU ABARTMA

Vücudu susuz bırakmak dehidrasyona yol açıyor ve bu da kusmaya sebep oluyor. Mide bulantıları varken genelde daha fazla bulanmasın diye su içmekten de kaçınılır  ama bu çok tehlikeli ve kişinin kaybettiği sıvıyı yeniden alması gerekiyor. Aynı şekilde fazla su içmek de mide bulantılarını arttırıyor. En iyisi mi siz herşeyi kararında yapın. Limonlu su ya da soda da kaybedilen sıvıyı yerine koymak için ideal. Ne kadar su içmeniz gerektiğini doktorunuza danışın. Tabi ki hepsini bir anda yapmaktan ziyade yavaş yavaş ve düzenli aralıklarla tüketmeye gayret edin. Zamanı tutturamıyorsanız en iyi çözüm kendinize bir alarm sistemi kurun. Böyle uygulamalar var onlardan faydalanabilirsiniz.

Asidik içecekler de bulantıyı arttırıyor. Mesela soğuk meyve suları bana iyi geliyordu fakat portakal suyu asidik yapısından dolayı bulantıyı arttırıyor.

  • GECE DE KENDİNİ BESLE

Yatağının başucunda tuzlu kraker, grissini, kuru ekmek gibi yiyecekler bulunması sabah bulantılarının önüne geçiyor. Gece yatmadan önce veya gece tuvalete kalktığım zamanlar yediğim birkaç kraker sabah iyi kalkmamı sağlıyordu. Bu şekilde midedeki fazla asit emiliyor ve bulantılar engelleniyor. Aynı şekilde sarı leblebi ve beyaz leblebi de bol bol tükettim.

  • EGZERSİZ

İlk trimesterda çok hızlı, nefesini kaybedecek kadar egzersiz yapmak vücutta dehidrasyona yol açabileceğinden mide bulantısını tetikliyor. Ben yaşadım ve gördüm. Egzersizden yarım saat önce hafif birşeyler yemeyi unutma ki kan şekerinin düşmesini engelle ve egzersiz için vücuda gerekli enerjiyi sağla.

Yine de egzersizden kaçmaya gerek yok. Düzenli egzersiz hormonları da düzenlediği için mide bulantılarının da oluşmamasını sağlıyor. Hiçbir şey yapamıyorsan ya da içinden gelmiyorsa temiz havada bol oksijen alarak yürüyüş ve basit egzersizler yapmaya çalış. Hamile yogası da tabi ki çok faydalı.

Eğer ki miden bulanıyor ve tamamen kendini yorgun hissediyorsan geçirmek için egzersiz yapma! Kendini iyi hissettiğin aralarda bir 10 dakika bile olsa yapabilirsin fakat mide bulantısı, yorgunluk gibi hisler varsa kendine zarar vermemek açısından egzersiz yapmamak en doğru şey. Doktoruna her zaman yapacağın egzersizler hakkında danışmayı unutmamalısın tabikisİ.

  • ZENCEFİL AŞKI ve NANE LİMON

Zencefil ile aşk yaşadığım doğrudur. Çayını içmek bazen tansiyonumu düşürüyordu ve sonrasında baş dönmesi yapıyordu, ben genelde nane limon çayı ile çok rahatladım. Oluşacak bulantıları da engelledi. Zencefili ise çiğnemek her zaman çok iyi geldi. Elimde minik bir parça zencefil ile gezdim. Bazen koklamak bile iyi geldi. Off ne güzel şeysin sen zencefil. Hemen zencefil edin ve yanından ayırma. Bir anda gelen bulantılar için elinde, çantanda, başının üstünde yeri olsun.

Bir dene alaka bana havuç çok iyi geliyordu. Soyup soyup soğuk havuç yedim.

  • KOKLA KOKLA KOKLA

Dedim ya çok hassas bir dönem bu. Kendi evin sana kokar, iş yerin kokar, kocan kokar, arkadaşların kokar, yemeklerin, içeceklerin, belki her zaman elinde tuttuğun kalem bile kokabilir. Bazen bulunduğun yer bulantını hissetmemen gereken ve asla kusmaman gereken bir yerdir 🙂 Benim kurtarıcım her zamanki gibi CHİNA OEL oldu, yani bir çeşit nane yağı. Başım ağrıdığında, burnum tıkandığında kullandığım gibi bulantım olduğunda da onu kullandım. %100 doğal olduğuna inandığın bir nane yağı edinip burnunun ucuna sürebilirsin. Bu şekilde sadece o kokuyu duyuyorsun ve çok rahat ediyorsun. İstersen önünde bir bok çukuru olsun  (o sırada heryer öyle gibi) duymuyorsun. Aynı zamanda suya damlatılan aromaterapik yağlardan kendine hazırlatıp evine yerleştirebilirsin ve salonun, yatak odan mis gibi kokar. Saf limon kolonyası da her zaman iyi geliyor.

  • BİRKAÇ YOGA HAREKETİ ve NEFES ÇALIŞMASI

Bu hareketleri içeren bir video çekerek yayınlayacağım, ama şimdilik buradan bilgilerini vermek istiyorum. Bunlar bulantı varken yaparak bulantıyı geçirmek için olan hareketler.

Pranayama (Nefes) : Uttana Puraka Rechaka ve Karın nefesi

Asanalar : Supta Virasana ve Duvarda Viparita Karani

  • HER ZAMAN ÇANTAMDA TAŞIDIKLARIM

En çok faydasını gördüğüm şeyleri  özet olarak yazıyorum, bunların hepsini ya da birkaçını yanından ayırmamalısın bence.

Nane Limon Çayı (evde değilsen hazır paket)

Zencefil

Kuru ekmek ya da tuzlu cubuklar

Sarı veya beyaz leblebi

Nane yağı

Kolonya

 

 

 

 

 

 

 

0 Comments
Share

Hande Özbakır Seçkin

Reply your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked*