Genel

Hamilelik döneminde okunması gereken kitaplar

hamilelik-doneminde-okunmasi-gereken-kitaplar

1-INA MAY ‘in DOĞUMA HAZIRLIK REHBERİ  – INA MAY GASKIN

Sen ne muhteşem bir kadınsın Ina May. Ina May ‘The Farm’ adlı bir çiftlikte yaşıyor ve buranın yöneticiliğini ve ebeliğini yapıyor. The Farm bir ebelik merkezi . 2010 yılına kadar burada 2844 gebe ile beraber olmuş. Sadece 50 tanesi sezaryen ile sonuçlanmış. Bu kitabı her hamilenin okuması gerekiyor diye düşünüyorum. Doğal doğumla ilgili pek çok çalışması ve konferansları da olan Ina May’in başka kitapları da mevcut ancak Türkçe olarak sadece bu çevrilmiş. Bu kitapta ilk bölümde farklı kadınların doğum hikayelerine şahit oluyorsunuz. İkinci bölümde ise doğum ile ilgili her türlü bilgiyi öğreniyorsunuz. Ağrısız ve hatta orgazmik doğumun nasıl olabileceğini hayranlıkla okuyor, öğreniyorsunuz. Daha sonra ise hastanede ve doğum anında karşılacaklarınız ve bunlar ile ilgili yapabilecekleriniz ile ilgili bilgi sahibi oluyorsunuz.

2- CÖMERT, GÜZEL, MUTLU Hamileler için Yoga ve Meditasyon  – GURMUKH

Gurmukh da Ina May gibi yıllardır hamilelerle çalışıyor ve aynı zamanda Kundalini Yoga hocası. Bu kitapta hamileliğin ilk 3 trimesterı ayrı ayrı ele alınıyor ve daha sonrasında ise doğum ve doğum sonrası bebekli hayat olarak ayrılıyor. Her bölüm içerisinde ayrı ayrı meditasyonlar, nefes egzersizleri, farklı reçeteler var. Hamileliğim sırasında hepsinden çok keyif aldım. Kitabı rastgele açıp istediğiniz meditasyonu ya da uygulamayı da  yapabilirsiniz. Bu kitapla bebeğinizle aranızda aslında mucizevi ve tanrısal bir bağ kurduğunuzu keşfediyorsunuz. Katı yönergelerden uzak tamamen doğal yöntemlerle hamileliğiniz ve doğumunuzun büyüleyici yanını keşfetmek istiyorsanız bu kitabı edinin.

3 – KADIN – OSHO

Kadın olmak dişi olmak demektir. Dişi olmak ise sadece bir cinsel kimliğin ötesindedir. Bu kitap ile dişiliğin tüm boyutlarına farkındalığınızın ışığıyla ulaşıyorsunuz. Bu maneviyatı anlayarak ve içimizdeki dişil gücün farkına vararak aslında biraz daha iyi anlıyoruz kadın bedenini, kadın doğasını, doğurganlığı ve kadın olmayı…

4- Dr. HAKAN ÇOKER’LE 100 SORUDA DOĞAL DOĞUM – ZUHAL EYÜBOĞLU SÖYLEŞİ

Türkiye’de doğal doğum kavramını ilk kullanan Dr. Hakan Çoker 100 soruda doğal doğumu anlatıyor. Bu kitap ile aslında doğal doğumun  normal doğum demek olmadığını, doğumun doğum öncesi ve sonrasıyla birlikte yapaylıktan uzak ve anne ve bebeğin keşkesinin olmadığı ve olması gerektiği gibi olan doğum olduğunu anlıyoruz. Gerektiği takdirde sezaryenin bile doğal doğum olarak yapılabileceğini okuyor öğreniyoruz.

Kitapta doğal doğumu anlatan 100 sorudan bazıları; – Doğum sürecinde salgılanmasına izin verilmesi gereken hormonlar nelerdir? – Doğumun başladığını gösteren belirtiler nelerdir?  – Doğumda ağrıyı azaltmak için uygulanan ilaç dışı teknikler nelerdir? – Doğum doktoru seçimi neden önemli? – Ebe ve doula arasındaki fark nedir? – İri bir bebek de doğal doğumla dünyaya gelebilir mi? – Doğum sonrası organizasyon nasıl olmalı?

5 – İÇGÜDÜSEL DOĞUM – PAM ENGLAND, ROB HOROWITZ

Bu kitap ile doğuma beynimle değil ruhumla ve kalbimle hazırlandım. Fazladan hiçbir şey yapma, düşünmeyi bırak, sadece dans et, müzik dinle, resim yap. Biraz da seni bekleyecekler hakkında bilgilen. İşte bu kitaptan öğrendiklerim.

6- DOĞAL DOĞUMA DOĞRU 20 Anneden Normal Doğum Hikayesi – ŞEBNEM SUSAM SARAJEVA

Şu anda bile dünyanın her yerinde kadınlar doğuruyor, doğuruyor, doğuruyor. Kimisi kuzu kuzu masaya yatmış kimisi ise belki de ilk defa hayatında dişi aslan kesilmiş ipleri eline almış. Kitapta bu yollardan geçen 20 annenin doğum hikayesi anlatılıyor. Hepsi de Türkiye gibi sezaryen oranı çok yüksek bir ülkede doğal ya da normal doğum yapabilmek için pek çok şeyi göze almış kadınların doğum hikayeleri. Yaptıklarının sonuçları için ise  hem kendileri hem bebekleri için en iyi başlangıç olduğuna inanıyorlar. Bu hikayeleri bu yüzden anlatmışlar, paylaşmak istemişler. Bu hikayeleri okudukça aslında her doğumun ne kadar birbirinden farklı olabileceğini, çok da planlanabilir bir süreç olmadığını da anlıyorsun. Yalnız olmadığını veya olmayacağını hissediyorsun. Ama en çok doğal doğumun ne kadar mucizevi ve bir kadının yaşaması gereken bir şey olduğunu anlıyorsun.

7 – HYPNOBIRTHING – MARIE F. MONGAN

Bu kitabı yine bebeğini doğal doğumla doğurmak isteyen ya da doğum hakkında korkuları olan herkese öneriyorum. Bu kitapta Hypnobirthing Mongan Yöntemi ile nasıl ağrısız bir doğum yaşanabileceğinin tekniklerini öğreniyorsunuz. Gevşeme teknikleri, olumlamalar, nefes çalışmaları ile rahat bir doğuma nasıl gidebileceğinizi öğreniyorsunuz. Aynı zamanda doğum hakkında da pek çok bilgi var. Dediğim gibi mutlaka okunması gereken bir kitap ve Türkçe olarak çevrilmiş olması büyük şans.

8 – DOĞMAMIŞ ÇOCUĞUN GİZLİ YAŞAMI – DR. THOMAS VERNY , JOHN KELLY

Öncelikle belirtmek isterim ki bu bir hikaye kitabı değil. Kitabın başlığından dolayı bir bebek var bu bebeğin 9 ay boyunca yaşadıkları anlatılıyor gibi birşey gelmesin aklınıza. Evet bir bebek var, bu bebek benim sensin hepimiziz. Bu bebekler 9 ay boyunca rahimde neler hissediyor, doğumda neler hissediyor, hissettikleri hayatını nasıl şekillendiriyor? Bu kitapta bunların cevaplarını buluyoruz.

Doğmamış bir çocuk aslında aktif olarak bir duygusal yaşama sahip, bilinçli , duyabilen, görebilen, tat alabilen, öğrenebilen, hatırlayabilen ve hissedebilen bir varlık. Annenin doğum öncesinde yaşadıkları, hissettikleri şeylerin ana rahminde olan bu canlıyı nasıl etkilediği her geçen gün daha fazla araştırmaya konu oluyor. Hatta artık araştırmalar gösterdi ki babanın hissettikleri de doğmamış çocuğun hislerine yön veriyor.. Bu kitap ile şu anda bulunduğumuz kişiliğin aslında büyük bir kısmının  9 ay boyunca ana rahminde yaşadıklarımızla şekillendiğini anlıyoruz. Kitapta yazan herşey bilimsel açıklamalarla sunuluyor. Kitabı okudukça sizi derinden etkileyecek ve belki de hamileliğinize ve doğumunuza yön verecek detaylar bulacaksınız.

 

 

0 Comments
Share

Hande Özbakır Seçkin

Reply your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked*