Genel

Bebeğim atak döneminde mi? Ne yapabilirim?

bebegim-atak-doneminde-mi-ne-yapabilirim

Mila birkaç gecedir bazen yarım saatte bazen bir saatte bir uyanıyor, yarım saat meme emip memede uyuyup sonra yatağına koyarken yatmak istemiyor, gündüz uyumuyor, bütün gün emmek istiyor, iştahı bir gün normalden fazlasıyla açık normalde yediğinin 3 katını yiyor ama doymuyor, bir gün ise hiçbir şey yemek istemiyor, bebeğime ne oluyor??!!

Bunlar size tanıdık geldi mi? Ağrısı mı var, dişi mi ağrıyor, karnı mı ağrıyor, hasta mı diye bakıyorsun. Bunların hiçbiri yoksa ve sizin de aşırı sinirleriniz bozulmuşsa hatta bazen sinir krizi eşiğine gelmişseniz bebeğiniz büyük ihtimalle büyüme atağı döneminde.

Genelde uyku düzeni olmayan bebeklerde uykularına bakıp bunu anlamak daha zor. Mila sürekli memede uyuduğu için ben yine uyanıp memede hemen uyuyup uyumadığından anlıyordum çoğunlukla. Kimi atak döneminde ise daha fazla uyuduğu olmuştu o zaman da hasta mı acaba diye kontrol ediyordum 🙂 Bu bebekler de az uyusa bir dert, fazla uyusa bir dert 🙂 Mila şuan 13.5 aylık oldu, genelde 1,5 – 2 saatte bir uyanıyor, doğduğundan beri böyle. Yaşından sonra bazen 3 saate çıkıyor gecede 1 kez. Bu atak döneminde bir de huy değiştirir gibi oluyor, genelde her zaman severek yaptığı şeyleri yapmak istemiyor, daha çok kucak istiyor mesela. Ama bazen de daha ciddi oluyor bu dönemde. Normalinden daha az huysuzluk yapıyor. Aslında bu dönemlerdeki  belirtiler bebeğinize ve atak dönemine göre değişiklik gösteriyor.

Mila’da yeni gelişimler kendini gösterdi. Şuanki atak döneminde günlük programları ve prensipleri öğreniyormuş. Aslında daha önce öğrenmiş fakat şimdi kendisi de yapmaya başlamış bu nedenle biraz şaşırıyormuş. Şimdilik bize gösterdikleri;

Montunu ve ayakkabılarını alıp yanımıza gelip “attaa” demeye başladı, ayakkabılarını eve gelince çıkarmaya çalışıyor biz yardım ediyoruz, sonra alıp ayakkabılığa kendisi koyuyor, eline aldığı kıyafetleri kafasından geçirip giymeye çalışıyor, kendi kendine evcilik oynamaya başladı, yemek yapıp yiyor içiyor bebeğine yediriyor, eline bez ya da peçete alıp yerleri siliyor, bebeklerini, oyuncak ayılarını vs. sarılıp bırakmak istemiyor.

Bu dönemde ona bol bol iş vererek yardımcı olmaya ve huysuzluğunu azaltmaya çalışıyorum. İş yapmaya bayılıyor. Banyoya girerken kıyafetlerini kendisinin çıkarmasını sağlıyorum kıyafet giyerken iki şey seçip hangisini giymek isteyeceğini soruyorum. Kendi bardağını sürahisinden doldurup kendisinin içmesine yardımcı olmaya çalışıyorum, En önemlisi kendi isteklerini yaparken başkalarının sınırlarını geçmemesi ve bunu bu dönemde öğretmek gerekiyormuş. Mesela bazı oyuncakların onun olduğunu ve bazı şeylerin onun olmadığını, bazı eşyaları dağıttıktan sonra toplaması gerektiği gibi…

 

Peki bebeğinizin atak döneminde olduğunu nasıl anlarsınız? Nedir bu büyüme atağı?

Atakların kısaca özeti;

Bebeklerde ilk 20 ayda dönem dönem yaşanan ve sonrasında bebeklerde bir gelişimin kendini açığa çıkardığı dönemdir. Mesela dönme kabiliyeti kazanmak, ellerini farketmek, emeklemeye başlamak, günlü kuralların olduğunu anlamak, konuşmak, yürümek vs.

Bir atak dönemi 3 aşamadan oluşur. Bebeklerin beyni hem fiziksel hem mental olarak çok hızlı büyüdüğü için bazı dönemlerde bebek bu aşırı olan şeye uyum sağlamakta zorluk çekebiliyor. Zaten fiziksel olarak da baş ağrısı gibi bir ağrı yapıyor diye düşünüyorum. 1. aşamada ciddi ciddi bebeğin beyninin boyutu büyüyor. Bundan dolayı bebek baş edilemez bir hale gelmeye başlar ama henüz asıl atağın olduğu döneme gelmemiştir.

2. aşamasında bebekte yeni olan gelişme ortaya çıkar. Bebek bunları keşfetmeye başlar ve gelişim gösterir. Bu değişikliklere ailesiyle birlikte uyum sağlamaya  çalışır.

3. aşamasında bebek yeni edindiği bu bilgileri yalnız başına yapmak, yalnız başına geliştirmek ve sürekliliğini sağlamak ister.

Bütün çocuklarda olan belirtileri, ağlamanın artması, sürekli kucak ve ilgi istemesi, sürekli sarılmak istemesi, alınganlık, sinirlilik, huysuzluk.

Genelde olan belirtileri ise şöyle özetlemişler; daha az ya da daha fazla yemek yemek ister, ileri yönde gelişim göstermenin aksine gelişimi gerilemiş görünür, sık sık uyanır, daha az uyur, daha kolay hastalanır, ne yapsan mutlu olmaz.

İlk 20 ayda önceden tahmin edilebilen 10 adet baskın atak dönemi vardır. Bunlar şu zamanlar arası oluşur;

4. ve 6. hafta arası

7. ve 10. hafta arası

11. ve 13. hafta arası

14. ve 20. hafta arası

22. ve 27. hafta arası

33. ve 38. hafta arası

41. ve 47. hafta arası

50. ve 55. hafta arası

59. ve 65. hafta arası

70. ve 77. hafta arası

Bebeğinizin haftasını hesaplamanız için doğum tarihini değil beklenen doğum tarihi ile hesap yapmanız gerekiyor. Yani gebeliğinizin 40. haftasını. Örneğin beklenen doğum tarihi 1 şubattı ama bebeğiniz 39.haftada 1 hafta erken yani 25 ocakta doğdu ya da 41. haftada yani 1 hafta geç yani 8 şubatta doğdu yine de 1 şubata göre hesap yapmanız gerekiyor.

Bu konuyla ilgili Türkçe kaynak olan Harika Haftalar kitabı ilaç gibi.

Ben telefonumda “Wonder Weeks” uygulamasını kullanıyorum ve tıkır tıkır işliyor.

Peki atak dönemlerini nasıl daha rahat geçirebiliriz?

En önemlisi sakinliğimizi koruyarak. Anne ne kadar stresli olursa bebek o kadar daha fazla strese giriyor, özellikle bu dönemde annenin sinirleri iyice laçka olmaya başladığından kendinize bu dönemin geçici olduğunu ve bebeğinizin büyüdüğünü hatırlatın.

Bu dönemde destek almaktan çekinmeyin. Anneanne, babaanne, eşiniz ya da yakın bir aile dostunuz ya da arkadaşınızdan destek isteyin. Belki 1 saat destekte bulunmaları bile size yeter. Bir hava alabilirsiniz ya da bir kahve içebilirsiniz. Hiç olmadı size bir tas çorba kaynatırlar ya da evinize çeki düzen verirler.

Eğer emziriyorsanız bol bol emzirmeye devam edin. Saat tutmayı falan bir kenara bırakın, bebeğinizin buna ihtiyacı var. Evet biliyorum 25 dakikada bir meme istiyor alışacak diye korkuyorsunuz ama merak etmeyin bu dönemde ne kadar yanında olursanız o kadar alışmıyor.

Oyunlar oynayın, güzel müziklerle dans edin, bol bol öpüp koklayın ve mutlaka ama mutlaka onunla konuşun, küçücük bebek bile olsa bizi anlıyorlar. Konuşup bu sıkıntıları hepimizin yaşayarak büyüdüğünü ve hepsinin geçeceğini ve biraz sabretmesini söyleyebilirsiniz ve tabi ki onu çok sevdiğinizi.

Aman bu dönemde ağlatarak ya da yalnız bırakarak uyku eğitimi vs. vermeye çalışmayın. Bebeğiniz memede uyuyor ya da sallanan pusetinde çok mutlu ama yatağına koyduğunuz an çığlığı basıyor ve ne yapacağınızı artık bilmiyorsunuz. Eskiler “ağlamaya bırak ciğerleri açılır” derler ama bunun artık ne kadar yanlış olduğunu hepimiz biliyoruz. Belki de bu yüzden bu yaşımızda hala öfkemizi kontrol edemediğimiz zamanlar var.. Bebek zaten kendini güvensiz ve yalnız hissettiği için ağlıyor üstüne onu ağlarken yalnız bırakmak onu duyarsızlaştırmaktan başka işe yaramıyor. Belki birkaç dakika ağlayıp uykuya geçip geçmeyeceğini deneyebilirsiniz ama çok uzun süre ağlarken bırakmak anne ile kurulması gereken güvenli bağa zarar vermektedir. Ne yapabiliriz peki? Uykusunu geldiğini farkettiğiniz an yatağına yatırın, yatağında uyuması gerektiğini anlasın. Sonrasında ise nasıl rahatlıyorsa, sallama, emzirme, müzik…Günlük uyku rutininizi yine devam ettirin o istemese bile, banyo, masaj, kitap vs.

Artık çok yoruldunuz ve çok çaresizsiniz, sinirleriniz laçka oldu ve siz de garip davranışlar sergilemeye başladınız. Biranda istemeden ona kızıyorsunuz. Sesinizi yükseltmeniz bile çok kötü ama en azından burada bırakın, bu belki unutulabilir, ama sakın ona vurmayın çünkü beden asla unutmuyor!

Uzun ve derin nefesler her zaman ilaçtır! Nefes alın ve nefes verin! Nefeslerinizi farkedin! Rahatlatıcı nefes egzersizleri yapın. Bu nefes egzersizini her zaman uygulayabilirsiniz;

Karın Nefesi Egzersizi;

Kendinize sakin ve rahat bir ortam yaratın. Dik oturabileceğiniz bir pozisyon alın, isterseniz yerde, isterseniz koltukta ya da bir sandalyede. Gerekirse kendinizi minderlerle destekleyin. Gözlerinizi kapatmanız daha rahat içe dönmenizi sağlayabilir, ama dilerseniz gözleriniz açık olarak da devam edebilirsiniz. Sağ elinizi hemen kaburgaların altına karın bölgenize yerleştirin ve sol elinizi ise göğsünüze yerleştirin. Burnunuzdan derin ve uzun bir nefes alın ve karnınızı şişirerek sağ elinizi karnınız ile birlikte itin, sol eliniz ise hareket etmesin. Nefes verirken dudaklarınızı üfler gibi bükerek ağzınızdan nefes verin ve karnınız içeri doğru hareket etsin. Bu şekilde 10 kez nefes alıp verin. Nefes egzersiziniz bittikten sonra hislerinizi gözlemleyin.

Onlar da bizim gibi anlaşılmak ve sevilmek istiyor. Bu dönemlerini ve neye ihtiyaçları olduğunu bilirsek onları daha rahat anlayabilir ve yardımcı olabiliriz. Herkese mutlu büyüme atakları dönemleri diliyorum.

 

 

 

 

 

 

 

0 Comments
Share

Hande Özbakır Seçkin

Reply your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked*